Slovensko sa musí zmeniť. Ale kto ho zmení a ako?

Autor: Rastislav Antala | 24.11.2015 o 11:38 | (upravené 24.11.2015 o 11:52) Karma článku: 5,00 | Prečítané:  313x

Od malička dostávame rady, ako sa máme správať, aby svet okolo nás bol dobré miesto na život. A učíme sa ich dodržiavať bez toho, aby sme nad nimi nejako hlboko premýšľali. 

Hádžeme odpadky do koša a nie na zem. Postavíme sa v autobuse, aby si starší mohol sadnúť. Pomôžeme s kočíkom mamičke po schodoch. Podáme ruku, keď niekto spadne. Tieto jednoduché, individuálne akty slušnosti, výchovy alebo, ak chcete, dobroty, nerobíme preto, že by sme niečo z toho mali. Niektorí ich dokonca robíme aj bez desatora. Robíme ich preto, lebo sú správne. Umožňujú ľahšie pochopiť, že človek nie je osamelým vlkom na opustenom ostrove. Úsmev, ktorý venujete predavačke, úradníkovi, učiteľovi, susedovi alebo náhodnému okoloidúcemu, tomu všetkému môže len pomôcť. A o čo by sa nám všetkým ľahšie usmievalo, keby politici nevymýšľali stále nové a prešpekulovanejšie spôsoby, ako nám ten úsmev ukradnúť.

Niekedy mám pocit, že Slovensko je veľkým pokusným morským prasaťom. A politici ho so záujmom pitvú. Experimentujú na mozgu (slovenskej vede a školstve), experimentujú s tepnami (diaľnice a železnice), skúšajú akú záťaž vydržia svaly (živnostníci, malí podnikatelia a vôbec tí, čo majú prácu), často sa ho snažia nakaziť nejakým vírusom (strachom či nenávisťou, xenofóbiou, či len obyčajným nacionalizmom), testujú ako sa budú správať biele krvinky, ak ich nebudú podporovať (zdravotníctvo), a akým spôsobom znížiť okysličenie (kultúra) celého organizmu, tak aby ešte dýchal, no priveľmi nevyskakoval. A to nehovorím  o tom, ako ho z času na čas otrávia (korupcia a lá Gorila).

Následky svojich pokusov sa potom snažia zakryť tým, že prefarbia tomuto pokusnému morčaťu s menom Slovensko chlp. Raz na modro, raz na červeno. Niekedy mu nalakujú pazúriky (ako napríklad keď sa modernizuje armáda - len na efekt), inokedy mu kúpia nové behacie koleso. Morča sa zabaví, aspoň zabudne na experimenty. A Slovensko beží, beží zo všetkých síl, no ako to v takom kolese býva, stojí na mieste.

A usmievajte sa potom, však? Toto sa stalo pre mňa a mojich kolegov najväčšou výzvou. Vrátiť na Slovensko úsmev. To bude totiž znamenať, že zopár vyvolených nebude žiť na úkor zvyšku, že aktivita nebude trestaná, vlastný názor nebude prekážkou, že strach prehrá s odvahou, a sloboda nebude nenápadným spôsobom obmedzovaná. To je to, čo treba zmeniť. V týchto základných hodnotách totiž na plnej čiare zlyhala ľavica aj pravica.

Ako? Je to program dekoncentrácie moci, vďaka ktorému vytrhneme Slovensko z rúk záujmových skupín. Je to program na uzatváranie nožníc medzi regiónmi, medzi príležitosťami a právami, medzi bohatými a chudobnými, starými a mladými. Je to program na odomknutie potenciálu Slovenska, aby prestalo behať na mieste. Je to náš program! Je to "Program Generálnej opravy Slovenska"! Takže, viete už aj kto.

A nakoniec citát, ktorý by mal odpovedať na otázku, prečo to robím, namiesto toho aby som sa ďalej pozeral na tú pitvu:

“Úspešní ľudia vždy hľadajú spôsoby, ako pomôcť druhým. Neúspešní ľudia sa vždy pýtajú: “Čo z toho mám ja?”

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?