Ľudskoprávni svätuškári

Autor: Rastislav Antala | 18.11.2015 o 10:22 | Karma článku: 5,58 | Prečítané:  517x

Tak sme si v predvečer 17. novembra, mimochodom, jedného z mála skutočných sviatkov, ktoré ako štátne oslavujeme, vypočuli od docenta práva, doktora práva a kandidáta právnych vied a predsedu vlády vypočuli zaujímavé výroky.

Vypočuli sme si asi toto: ak chce byť niekto ľudskoprávny svätuškár, nech ide na ľudskoprávnu konferenciu, teraz je čas na tvrdé, rozhodné a rázne opatrenia! Niečo podobné rozprával nedávno, keď bola kancelárka Merkelová u tureckého prezidenta žobroniť o to, aby si tam utečencov nechávali, čo to len ide a ponúkať mu za to peniaze – tiež sa nechal počuť o ľudskoprávnych svätuškároch a že pre nich tu teraz nie je miesto. Nuž, niekomu sa zapáčilo nové slovné spojenie, asi vyšlo v prieskumoch, že zaberie.

Je príznačné, že to ide z úst človeka, komunistu, normalizovanej perspektívnej kádrovej rezervy, ktorý si november ani nevšimol. Áno, pripravoval sa na cestu do USA, veď tam sme vtedy chodili bežne všetci. Je príznačné, že toto počúvame v predvečer sviatku, ktorým si pripomíname práve boj za ľudské práva v tejto krajine, a to v ich celej šírke. A príznačné je tiež aj to, že to počúvame od človeka, ktorý ani za svet nechce počuť, že on je ten, ktorý vtedy prehral, aj keď to tak dnes nevyzerá. Že on patril k tým, čo ľudské práva iným kradli a upierali, a že dnes ich máme napriek takým, ako je on, nie vďaka nim. Mimochodom, viete o tom, že na Právnickej fakulte v Bratislave kedysi učil predmet Ústavné garancie ľudských práv? Holt, ľudia sa menia. Ľudskoprávny svätuškár...

Ak v súčasnosti napríklad platí, že úctyhodným je Anton Srholec a nie Zvolenský a Sokol so všetkým, čo reprezentujú, tak pred 26. rokmi platilo, že úctyhodným je Václav Havel či Fedor Gál a nie Husák s Ficom so všetkým, čo kedy reprezentovali a reprezentujú. Ak chce dnes niekto bezhlavo sledovať, odpočúvať, šmírovať, tak sa dostávame tam, kde sme už boli. A odkiaľ nás tí úctyhodní dostali. Treba si len dobre všimnúť, kto nás tam chce opäť dostať.

Problém dnes je však aj trochu iný, nielen jeden cynický právnik. My síce vieme, že on pravdu nemá, má len moc. Cez moc však vie mnohých získať na svoju stranu. A sú mnohí, ktorí by sa radi na tej moci, čo len hocijako, podieľali. Spolu s ním, to im nevadí. Že mnohí z tých mnohých sú takí, ktorí, keby bolo na ňom, si dnes žiadnu slobodu, či ľudské práva neužívajú? Nevadí, na to sa dá rýchlo zabudnúť. Len už nám daj trochu povládnuť. Toto je smutné, ale pred voľbami je to aj výstrahou zároveň.

Viete, ktorí sú to? Tak si na nich dajte pozor. Skúste sa možno porozhliadnuť, či nie je aj iná, lepšia ponuka, než tí, ktorí vás presviedčajú, že len oni sú tí ozajstní. A dajme si pozor všetci, aby sme v budúcnosti na ďalšie sedemnáste novembre len nostalgicky nespomínali. V pote tváre z radostnej tvrdej práce. Alebo niekde úplne inde. Lebo už nebude žiadneho ľudskoprávneho svätuškára, čo by sa tých ľudských práv u nás zastal.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?