Vymeniť Smer? Ale prosím vás...

Autor: Rastislav Antala | 9.11.2015 o 17:24 | Karma článku: 6,99 | Prečítané:  638x

Jedno „jadrnejšie“ príslovie hovorí, že z ho.na bič neupletieš. Ale, ako sa ukazuje v praxi, pokiaľ máš vhodného parťáka, čoby nie. Upletieš. A dokonca aj práskať dokáže.

Je normálne, že sa príslušníci opozičných strán zúčastňujú politických diskusií v médiách, ako je napríklad tá v RTVS. Už je trochu menej normálne, alebo aspoň neočakávané, keď takýto opozičný politik tomu vládnemu, napríklad ministrovi vlády, pomáha.

V nedeľu sme mali možnosť vidieť diskusiu, kde jednou témou bola utečenecká kríza a druhou mala byť reforma verejnej správy. V prvej téme ťažko držať krok s ministrom vnútra, pokiaľ sa niekto nevyzná v bezpečnostnej politike a pokiaľ je potrebné reagovať na zlyhania jednak Bruselu, jednak niektorých politikov „veľkých“ štátov EU. Možno sa dá cieliť na to, že si z toho vládna strana robí politickú predvolebnú kampaň, ale to by tam musel byť zdatnejší rečník. Ak je tam len štatista, robí to z ministra skoro až génia.

Druhou témou však bola reforma verejnej správy – teda tá, o ktorej rozpráva vládna strana a jej minister vnútra – v skutočnosti tej, ktorá sa neuskutočňuje a ktorá neexistuje. A táto debata bola tristná, až smutná. Prvá zarážajúca vec – pani poslankyňa Žitňanská nedokáže povedať ministrovi vnútra ani toľko, že to ESO, o ktorom sa majú rozprávať, nie je žiadna reforma. Že budovanie klientskych centier na okresných úradoch je modernejší spôsob komunikácie s klientmi a vybavovania ich agiend. Ale preboha, to nie je žiadna reforma. Namiesto toho pochváli ministra, že ich budujú, aj keď si nie je istá, či sa ide podľa nejakého plánu.

Niečo málo sa pohovorí o počte zamestnancov vo verejnom sektore, ale pán minister bol na debatu očividne viac pripravený, takže toto zvládol bez straty kytičky a išlo sa ďalej. A tu už divák, aspoň trochu znalý témy musel onemieť – pretože celá téma (domnelej) reformy verejnej správy sa scvrkla na obstarávanie budovy klientskeho centra v Bratislave.

Divák neveril vlastným ušiam – my sa nebavíme o systéme, jeho (ne)vylepšovaní, ale budeme sa baviť o spôsobe nadobudnutia jednej budovy v jednom meste na Slovensku (z tohto pohľadu je naozaj jedno, či išlo o Bratislavu alebo iné mesto). Divák si musel vypočuť teoretické pojednanie o tom, ako sa súťažou dá získať lepší výsledok a pod. a celá diskusia o reforme sa tak zmenila na úplne zbytočnú teoretickú debatu o verejnom obstarávaní.

V súvislosti s klientskym centrom v Bratislave je to téma, kde Žitňanská nad Kaliňákom nemôže vyhrať a nikdy nevyhrá. Koniec bude totiž ten, že on sa s ňou nebude baviť o teoretických hlúpostiach. On, za neporušenia zákona, to centrom dokončí a so slávou otvorí. A čo k tomu povie Žitňanská, nikoho zaujímať nebude. Politika sa tomu hovorí.

Z pohľadu pani poslankyne ide o stranu, ktorá sa považuje za tú dobrú, veľkú, tradičnú, štátotvornú. Tú, ktorá má ambíciu vymeniť Smer vo vláde. Keď ale toto niekto vidí, tak si musí povedať, že si z nás robia srandu. Lebo takto to nikdy neurobia. Minister vnútra odišiel z diskusie bez straty desiatky. Napriek tomu, že mal tému, kde nemá zdatnejšiemu partnerovi veľa čo porozprávať. Nuž, ale so schopným diskutérom ten jeho bič na konci ešte aj plieskal...

Vymeniť Smer vo vláde? Takto? Nerobte si z nás srandu. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?