Slovensko - spiaca princezná. Prebudíme ju?

Autor: Rastislav Antala | 6.11.2015 o 8:30 | Karma článku: 7,30 | Prečítané:  397x

Za posledné roky naša krajina zaspala dobu... Striedajúce sa vlády ľavice a pravice premrhali väčšinu príležitostí posunúť krajinu dopredu.

Svet okolo nás sa mení veľmi rýchlo. Pamätáte sa ešte na čas, keď sme nemali mobilné telefóny, ako sme komunikovali? Alebo na deň, keď Steve Jobs predstavil prvý Iphone s dotykovým displejom? Nikto si tie veci dovtedy nevedel predstaviť... a stalo sa.

Takisto sa mení globálne konkurenčné prostredie, ktorému sa iné krajiny oveľa lepšie prispôsobujú ako Slovensko. Väčšina politikov, ktorí sa už 20 rokov pretŕčajú na slovenskej politickej scéne, ani nezaregistrovala meniaci sa svet, pretože zmenu odmietajú a nechápu... Žijú vo vlastnej bubline... Sú zameraní len na seba... Na udržanie svojich stoličiek, pretože nič iné, ako parazitovať na štáte nedokážu robiť. 

Bohužiaľ Slovensko nemá ropu, nemá more, a politici nás pripravujú o to najcennejšie, čo máme – o ľudský potenciál. Našim cieľom je Slovensko zobudiť a rozvinúť jeho potenciál. Nemusíme sa obracať na históriu, máme množstvo ľudí, na ktorých môžeme byť hrdí teraz a tu. Sme pracovitý a rozumný národ. Slovák dokázal vymyslieť lietajúce auto či plazmový vrták. Ľudia v celom svete možno budú spávať v slovenskej energeticky sebestačnej Eko-kapsuli. Slovenská študentka napísala najlepšiu diplomovú prácu na svete. Na takýchto ľuďoch a na všetkých ostatných, ktorí žijú svoje poctivé životy a sú hrdinami bežných dní, musíme stavať. Toto je náš potenciál, toto je naša budúcnosť.

Je tu však jedno veľké ALE...

Dnes je veľké množstvo mladých ľudí mimo Slovenska a nechcú sa vrátiť... Ako sme chodili po Slovensku, pýtal som sa mladých ľudí, či chcú zostať doma alebo odísť preč? Veľa z nich chce odísť preč. Chcú odísť preč, lebo tu nevidia priestor pre využitie svojho potenciálu. Idú študovať a pracovať do zahraničia, pretože tam vidia viac príležitostí a vedia svoje schopnosti lepšie uplatniť.

Našou úlohou je ľuďom začať vytvárať adekvátne podmienky a priestor, aby sa u nás oplatilo pracovať, podnikať a byť aktívni. Mať aktívnych občanov je kľúčom k úspechu krajiny ako takej. Hospodársky rast, zvyšovanie životnej úrovne, inovácie, pracovné miesta... nič z toho štát sám nevytvorí. Sú to jedine šikovní a aktívni ľudia, ktorí to dokážu.

Podnikatelia nie sú triednym nepriateľom, ako sa nám to snaží podsúvať vláda jednej strany, ale hybná sila spoločnosti, ktorá vytvára pracovné miesta a reálny hospodársky rast. Vždy to tak bolo a nikdy to nebude inak.

Na Slovensku žijeme v krajine, kde stovky rokov hovorili ľuďom: Boh sa o vás postará.

Potom prišiel socializmus, a hovorili ľuďom: štát sa o vás postará.

Na tomto mieste ma napadá jeden príbeh - vtip o premiérovi a jeho manželke... V nemenovanej krajine nemenovaný premiér prišiel s veľkou hŕbou papierov domov a hovorí svojej manželke: „Pozri toto všetko sú opatrenia, ktoré sme urobili, aby sa ľudia mali lepšie“. Zrazu vytiahol z vrecka list papiera a hovorí: „A tu je zoznam tých ľudí!“

Ono by to asi aj bolo smiešne, keby to nebolo až mrazivo pravdivé... A, bohužiaľ, nielen pri jednom premiérovi z histórie Slovenska. Finančné skupiny a oligarchovia z pozadia ťahajú šnúrky takým spôsobom, aby sa z bohatstva nás všetkých, stalo bohatstvo pár vyvolených... Nie zvolení riadia túto krajinu, ale vyvolení.

Fungujúci štát podporuje podnikanie vytváraním férového prostredia pre všetkých. Nie partikulárnych výhod pre vybrané skupiny, ale rovnako dobrých podmienok pre každého. Váži si podnikateľov, ako ľudí, podstupujúcich riziko a vytvárajúcich pracovné miesta. Vo fungujúcom štáte sa vláda snaží aktivizovať všetkých občanov, zmobilizovať ich sily na rôznych úrovniach, vytvoriť ich priestor na spájanie ich úsilia, umu, schopností a skúseností.

Aktivita je opakom letargie. Dnes upadá veľa ľudí na Slovensku do letargie, nemajú záujem zapájať sa aktívne do vecí, pretože nevidia, že budú za svoju aktivitu adekvátne odmenení. Podpora aktivity je univerzálnym princípom, s cieľom odomknúť a naplno využiť obrovský potenciál, ktorý sa skrýva vo všetkých nás.

Slovensko bude dobrou krajinou, keď si ľudia budú vedieť zarobiť viac ako dnes... 

Keď nebude štát vyberať od podnikateľov výpalné a kupovať si za tieto peniaze voličov cez pseudo-sociálne balíčky... 

Keď sa nám podarí obnoviť dôveru v dobré spravovanie vecí verejných, dôveru v dobre spravovanú krajinu.

Keď sa zľahčí, zjednoduší a zlepší život ľudí. Život každého jedného občana, nielen tých napísaných na tom papieri, čo premiér ukazoval manželke.

Keď desaťtisíce slovenských študentov nebudú musieť cestovať za kvalitnou školou do Prahy.

Keď ochorieť nebude znamenať začiatok boja o prežitie v našich katastrofálnych nemocniciach vycicaných spriaznenou "famíliou".

Keď sa Slováci nebudú musieť oprávnene sťažovať, že sú pracujúcou chudobou.

Keď namiesto nezmyselných referend budú mať u nás všetky rodiny lepšie podmienky na život.

Keď firmy budú zase prichádzať na Slovensko aj bez miliónových stimulov, a nie odtiaľto utekať.

Keď úradníci budú chápať, že ich prácou je poskytovať službu svojim klientom – občanom a podnikateľom.

Keď tisíc drobných vecí nebude u nás stokrát komplikovanejších ako v takom Estónsku.

Slovensko spí a čaká na svojho princa, ktorý ju prebudí. Vy, občania tejto krajiny, môžete byť tým princom. Každý z Vás môže prispieť. Prvým krokom je uveriť, že Smer nemusí po budúcoročných voľbách vládnuť. Druhým krokom je ísť voliť.. Nie, nebudem vás presviedčať ísť voliť SKOK aj keď som presvedčený, že náš program a hodnoty sú pre našu krajinu oveľa lepšie, ako akékoľvek pravicové či ľavicové vlády dokázali zrealizovať... Vyberte si koho chcete, ale choďte a rozhodnite za seba a nenechajte menšinu rozhodnúť za celú krajinu. A keď toto spravíte, som hlboko presvedčený, že budeme spolu formovať nové, lepšie Slovensko. 

Slovensko môže byť nielen úžasná krajina, ale aj úžasné miesto na život. To bude náš happy-end!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?