Gabčíkovo? Nočná mora našich detí...

Autor: Rastislav Antala | 29.4.2015 o 15:36 | Karma článku: 7,36 | Prečítané:  427x

Prevzatie Vodnej elektrárne Gabčíkovo (ďalej len "VEG“) sa pomaly, ale isto, stáva nočnou morou. Na včerajšej tlačovej besede sa pán premiér a minister Žiga predbiehali v tom, aby uistili občanov tejto krajiny, že zlý podnikatelia z Talianska obrali túto krajinu o 492 miliónov eur, a že budú tieto peniaze žiadať od nich naspäť, pretože Zmluvu o prevádzke zneplatnil rozsudkom Krajský súd v Bratislave. Pán Žiga ešte večer v televíznej debate v TA3, s jemu typickým infantilným úškrnom, tieto rozhodnutia potvrdil (samozrejme bez politického oponenta, ktorý by s veľkou pravdepodobnosťou, hraničiacou s istotou, spochybnil väčšinu domnienok, ktoré pán minister Žiga predniesol).  

Ešte pred doručením rozhodnutia súdu, ktorý zneplatnil celú Zmluvu o prevádzke z dôvodu chýbajúcej realizácie verejného obstarávania zo strany Vodohospodárskej výstavby š.p. (čiže štátu), reagovali Slovenské elektrárne na rozhodnutie spoločnosti Vodohospodárska výstavba š.p., ktorá rozhodla o ukončení tejto Zmluvy.

Takéto ukončenie platnosti Zmluvy o prevádzke znamená podľa Zmluvy o odškodnení to, že Slovenské elektrárne, a.s. môžu od Slovenskej republiky žiadať odškodnenie vo výške odhadovaných ziskov za celé obdobie platnosti Zmluvy o prevádzke, ako keby VEG bola prevádzkovaná Slovenkými elektrárňami. Slovenské elektrárne vyčíslili odhadované zisky na sumu 588 miliónov EUR a žiadajú Slovenskú republiku o odškodnenie v tejto výške. Samozrejme je nad slnko jasné, že táto požiadavka skonči na medzinárodnej arbitráži.

Na základe rozhodnutia Krajského súdu, ktorý rozhodol, že Zmluva o prevádzke je neplatná, premiér Fico a minister Žiga včera predviedli ďalšie divadlo pre svojich voličov a oznámili, že Slovenské elektrárne neprávom zinkasovali od Vodhospodárskej výstavby 492 miliónov EUR.

Zabudli však povedať, že podľa Zmluvy o prevádzke všetky prevádzkové náklady znášali počas tejto doby Slovenské elektrárne a takisto plynuli ďalšie platby zo Slovenských elektrární do Vodohospodárskej výstavby, ktoré predpokladám, si na oplátku budú žiadať preplatiť Slovenské elektrárne. Detaily týchto platieb som popísal v predchádzajúcom blogu. Čiže Slovensko môže žiadať Slovenské elektrárne o nejakých cca 50 miliónov EUR po odpočítaní nákladov a iných platieb podľa Zmluvy o prevádzke. 

Ďalším, dnes už bohužiaľ otvoreným problémom je podstata celej privatizácie Slovenských elektrární. VEG prešla do správy Vodohospodárskej výstavby š.p. na základe Dohody o usporiadaní majetkovo-právnych vzťahov VEG, ktorej platnosť však bola podmienená uzatvorením dvoch vyššie uvedených zmlúv - Zmluvy o prevádzke a Zmluvy o odškodnení. Keďže na Zmluvu o prevádzke sa podľa rozhodnutia súdu pozerá, ako keby nikdy nebola uzatvorená, tak existuje vážne riziko, že aj Dohoda o usporiadaní majektovo-právnych vzťahov VEG nebude platná a všetky platby vyplývajúce z nej bude treba vrátiť - čo sú ďalšie stámilióny EUR v neprospech Slovenskej republiky.

Otázkou pre právnikov zostáva, či vôbec bez tejto Dohody bude platná celá privatizácia Slovenských elektrární a či ENEL nebude mať právo od štátu žiadať 900 miliónov EUR kúpnu cenu a všetky preinvestované prostriedky do JE Mochovce. A pozor! To sa už bavíme o miliardách EUR. Ak chce pán premiér podiel v Slovenských elektrárňach získať naspäť, tak má oveľa lacnejšiu cestu, kúpiť podiel ENELU a stálo by nás to určite nie viac ako 500 miliónov EUR.

Suma sumárum, jedna detská roztopaš pána ministra Žigu, nie, že nič štátu neprinesie, ale s najväčšou pravdepodobnosťou bude stáť   nás, naše deti a vnúčatá stovky miliónov EUR. Prevzatie Gabčíkova nedáva ani ekonomický zmysel, ako som písal pred časom. Jediný ekonomický zmysel dáva pre pána ministra Žigu a jeho spriaznených právnikov, sprostredkovateľov predaja elektriny a opravárov turbín. Kým všetky tieto súdne spory prebehnú, oni si budú užívať svoje peniaze niekde na Belize v susedstve ich dobrého kamaráta a naše deti a vnúčatá sa im budú na tento pobyt ešte veľmi dlho skladať.

Čiže priatelia Gabčíkovo skončilo, nech žije GABŽIGOVO!!!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?