Slovenské elektrárne - ako si pán premiér strieľa do kolena - časť 1: Prevzatie Gabčíkova

Autor: Rastislav Antala | 17.3.2015 o 16:53 | Karma článku: 6,63 | Prečítané:  578x

Problém privatizácie Slovenských elektrární, ktorý minulý týždeň v parlamente veľmi vzletne pán premiér kritizoval a problém prevzatia vodného diela Gabčíkovo, ktoré prebehlo s pompou jemu vlastnou, má aj iné rozmery ako tie, ktoré sa pán predseda vlády, podotýkam, že marketingovo veľmi sofistikovane a ľúbivo, snaží verejnosti prezentovať. 

Vláda v prípade prevzatia Gabčíkova urobila naozaj veľmi čudné rozhodnutia. 10.12.2014 vypovedala Zmluvu o prevádzke uzatvorenú medzi spoločnosťami Vodohospodárska výstavba š.p. a Slovenskými elektrárňami a.s. Túto istú zmluvu vyhlásil 9.3.2015 Krajský súd v Bratislave za neplatnú z dôvodu, že uzatvorenie tejto zmluvy neprebehlo v súlade s platným zákonom o verejnom obstarávaní. Následne 10.3.2015 Vláda SR odstúpila od tejto zmluvy... Načo toľké divadlo? Odstupovať od zmluvy, ktorá už raz bola vypovedaná a ktorú súd vyhlásil za neplatnú? To len spindoktori Smeru vedia, čo za tým bude... A možno je to úplne inak.

Realita je však nasledovná. Väčšina právnikov zastáva názor, že zneplatnením Zmluvy o prevádzke súdom sa zneplatnili aj súvisiace zmluvy, ktorých platnosť bola podmienená uzatvorením práve tejto Zmluvy o prevádzke. Najdôležitejšou zmluvou, ktorá bola podmienená práve uzatvorením Zmluvy o prevádzke je Zmluva o prevode majetku medzi Slovenskými elektrárňami na strane jednej a Vodohospodárskou výstavbou na strane druhej, ktorými sa previedlo majetkové právo na vodné dielo Gabčíkovo na štát. Čiže vediac alebo nevediac, pán premiér si strelil do kolena a dnešný právny stav je taký, že s najväčšou pravdepodobnosťou nám vodné dielo Gabčíkovo už nepatrí, čo samozrejme pán premiér nemôže priznať a potvrdí sa to až o pár rokov, keď rozhodnú súdy.

Už v decembri minulého roka, ihneď po vypovedaní Zmluvy o prevádzke, môj kolega, bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov upozornil, že existuje vážne podozrenie, že pán predseda vlády a minister životného prostredia nekonajú v prípade vodného diela Gabčíkovo vo verejnom záujme. Toto podozrenie spočíva v tom, že sa snažia získať Gabčíkovo len preto, aby mali pod kontrolou tender na generálnu opravu turbín... Taký malý tendrík...vtedy za približne 80 miliónov EUR... Zrazu, po prevzatí Gabčíkova štátom, sa odhadovaná suma z večera do rána zvýšila na 120 miliónov EUR. Zrejme preto, lebo prebehne transparentné verejné obstarávanie :-)

Rozporovať potrebu generálnej opravy asi nemá zmysel, keďže akcionári Slovenských elektrární sa na mimoriadnom valnom zhodmaždení v novembri minulého roka dohodli, že je nutná... Je však potrebné poznamenať, že turbíny v Gabčíkove pri riadnej pravidelnej údržbe by možno nikdy generálnu opravu nepotrebovali a pri prevádzke 2-4 turbín z celkového počtu 8 (kvôli nedokončenému Nagymarosu) sa tiež vynára otázka ich opotrebenia a potreby generálnej opravy.

Ale v pohode, akcionári sa rozhodli opravovať, no namiesto toho, aby túto generálnu opravu zaplatili Slovenské elektrárne - a teda implicitne z 2/3 taliansky ENEL a 1/3 znášali slovenskí daňoví poplatníci - pán minister životného prostredia robí všetko preto, aby celú opravu zafinancoval z vrecák slovenských občanov, daňových poplatníkov... 80 - 120 miliónov EUR z vrecák občanov Slovenskej republiky.

Jednoznačne očakávam, že bude vyhlásená férová a transparentná medzinárodná súťaž, aby bolo zabezpečené, že verejné zdroje budú využité efektívne a neskončia na účtoch spriaznených dodávateľov. Chápem, že pán premiér a pán minister asi týmto slovám úplne nerozumejú, kľudne im ich rád vysvetlím. Transparentná a férová súťaž nie je taká, že ju vyhlásite o 16.00 v piatok na nástenke na ministerstve a do soboty do 12.00 budú mať uchádzači čas na predkladanie ponúk... :-)

Chcem veriť, že pán premiér osobne dohliadne na obstaranie dodávateľa generánej opravy turbín cez férovú a transparentnú medzinárodnú súťaž, aby vyvrátil pochybnosti, ktoré táto situácia vyvoláva.

Pokračovanie nabudúce - Časť 2: Premiérovo zlaté vajce

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?