Slovenské elektrárne - ako si pán premiér strieľa do kolena - časť 1: Prevzatie Gabčíkova

Autor: Rastislav Antala | 17.3.2015 o 16:53 | Karma článku: 6,63 | Prečítané:  575x

Problém privatizácie Slovenských elektrární, ktorý minulý týždeň v parlamente veľmi vzletne pán premiér kritizoval a problém prevzatia vodného diela Gabčíkovo, ktoré prebehlo s pompou jemu vlastnou, má aj iné rozmery ako tie, ktoré sa pán predseda vlády, podotýkam, že marketingovo veľmi sofistikovane a ľúbivo, snaží verejnosti prezentovať. 

Vláda v prípade prevzatia Gabčíkova urobila naozaj veľmi čudné rozhodnutia. 10.12.2014 vypovedala Zmluvu o prevádzke uzatvorenú medzi spoločnosťami Vodohospodárska výstavba š.p. a Slovenskými elektrárňami a.s. Túto istú zmluvu vyhlásil 9.3.2015 Krajský súd v Bratislave za neplatnú z dôvodu, že uzatvorenie tejto zmluvy neprebehlo v súlade s platným zákonom o verejnom obstarávaní. Následne 10.3.2015 Vláda SR odstúpila od tejto zmluvy... Načo toľké divadlo? Odstupovať od zmluvy, ktorá už raz bola vypovedaná a ktorú súd vyhlásil za neplatnú? To len spindoktori Smeru vedia, čo za tým bude... A možno je to úplne inak.

Realita je však nasledovná. Väčšina právnikov zastáva názor, že zneplatnením Zmluvy o prevádzke súdom sa zneplatnili aj súvisiace zmluvy, ktorých platnosť bola podmienená uzatvorením práve tejto Zmluvy o prevádzke. Najdôležitejšou zmluvou, ktorá bola podmienená práve uzatvorením Zmluvy o prevádzke je Zmluva o prevode majetku medzi Slovenskými elektrárňami na strane jednej a Vodohospodárskou výstavbou na strane druhej, ktorými sa previedlo majetkové právo na vodné dielo Gabčíkovo na štát. Čiže vediac alebo nevediac, pán premiér si strelil do kolena a dnešný právny stav je taký, že s najväčšou pravdepodobnosťou nám vodné dielo Gabčíkovo už nepatrí, čo samozrejme pán premiér nemôže priznať a potvrdí sa to až o pár rokov, keď rozhodnú súdy.

Už v decembri minulého roka, ihneď po vypovedaní Zmluvy o prevádzke, môj kolega, bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov upozornil, že existuje vážne podozrenie, že pán predseda vlády a minister životného prostredia nekonajú v prípade vodného diela Gabčíkovo vo verejnom záujme. Toto podozrenie spočíva v tom, že sa snažia získať Gabčíkovo len preto, aby mali pod kontrolou tender na generálnu opravu turbín... Taký malý tendrík...vtedy za približne 80 miliónov EUR... Zrazu, po prevzatí Gabčíkova štátom, sa odhadovaná suma z večera do rána zvýšila na 120 miliónov EUR. Zrejme preto, lebo prebehne transparentné verejné obstarávanie :-)

Rozporovať potrebu generálnej opravy asi nemá zmysel, keďže akcionári Slovenských elektrární sa na mimoriadnom valnom zhodmaždení v novembri minulého roka dohodli, že je nutná... Je však potrebné poznamenať, že turbíny v Gabčíkove pri riadnej pravidelnej údržbe by možno nikdy generálnu opravu nepotrebovali a pri prevádzke 2-4 turbín z celkového počtu 8 (kvôli nedokončenému Nagymarosu) sa tiež vynára otázka ich opotrebenia a potreby generálnej opravy.

Ale v pohode, akcionári sa rozhodli opravovať, no namiesto toho, aby túto generálnu opravu zaplatili Slovenské elektrárne - a teda implicitne z 2/3 taliansky ENEL a 1/3 znášali slovenskí daňoví poplatníci - pán minister životného prostredia robí všetko preto, aby celú opravu zafinancoval z vrecák slovenských občanov, daňových poplatníkov... 80 - 120 miliónov EUR z vrecák občanov Slovenskej republiky.

Jednoznačne očakávam, že bude vyhlásená férová a transparentná medzinárodná súťaž, aby bolo zabezpečené, že verejné zdroje budú využité efektívne a neskončia na účtoch spriaznených dodávateľov. Chápem, že pán premiér a pán minister asi týmto slovám úplne nerozumejú, kľudne im ich rád vysvetlím. Transparentná a férová súťaž nie je taká, že ju vyhlásite o 16.00 v piatok na nástenke na ministerstve a do soboty do 12.00 budú mať uchádzači čas na predkladanie ponúk... :-)

Chcem veriť, že pán premiér osobne dohliadne na obstaranie dodávateľa generánej opravy turbín cez férovú a transparentnú medzinárodnú súťaž, aby vyvrátil pochybnosti, ktoré táto situácia vyvoláva.

Pokračovanie nabudúce - Časť 2: Premiérovo zlaté vajce

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Výbuch na koncerte v Manchestri neprežilo 22 ľudí

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

DOMOV

Politický geograf: Veľa ľudí nevie, koho si proti Kotlebovi vybrať

Kotleba ťaží aj zo slabej informovanosti.


Už ste čítali?